Zembala: będzie więcej pieniędzy na endoprotezy i operacje oczu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 września 2015 08:28


Zembala: będzie więcej pieniędzy na endoprotezy i operacje oczu Na endoprotezę stawu kolanowego czeka się w Polsce półtora do dwóch lat, na kolano o pół roku krócej. Fot. Fot. PTWP Michał Oleksy

Minister zdrowia Marian Zembala powiedział 11 września w Poznaniu na spotkaniu z lekarzami, że do końca roku dodatkowe środki zostaną przekazane na endoprotezy i operacje oczu.

Zembala przyjechał do Poznania na konferencję "Polaków Zdrowia Portret Własny 2015". Minister zaznaczył, że spotkanie w Wielkopolsce było poświęcone "ortopedii i bardzo ważnemu problemowi dostępności".

- (...) Ilość środków, jakie zostaną przeznaczone w tym roku na ortopedię, jest zwiększona na endoprotezoplastyki - powiedział minister i dodał, że okulistyka, jako "druga w rankingu oczekujących", otrzyma jeszcze w br. środki na dodatkowe 10 tys. operacji ocznych. Jak zaznaczył, "celowo nie wymieniamy ich rodzaju".

Konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu prof. Paweł Małdyk powiedział, że w tym roku będą dodatkowe środki na 3 tys. endoprotez. - Na pewno uda się skrócić kolejkę osób najbardziej cierpiących - mówił.

Prof. Małdyk mówił też o czasie oczekiwania na operacje, który "nadal jest długi, ale nie jest to 19 czy 10 lat". - Na endoprotezę stawu kolanowego - półtora do dwóch lat, na kolano (czeka się) o pół roku krócej - przekazał.

Kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Jacek Kaczmarczyk podał, że "co szósta osoba w Polsce choruje na zmiany zwyrodnieniowe". - Długość życia wydłużyła się w ostatniej dekadzie co najmniej o 10 lat - większa liczba chorych wymaga leczenia zmian zwyrodnieniowych. Nakłady na ten cel w ostatnich 20 latach wzrosły, myślę, ok. 30-krotnie. Na początku poprzedniej dekady mieliśmy ok. 230-250 alloplastyk rocznie, w tej chwili jest to ponad 50 tys. - mówił.

Minister zdrowia przypomniał, że 19 lat temu średnia długość życia mężczyzn wynosiła w Polsce 64 lata. - Dziś to 74 lata, a u kobiet 82. Miejmy świadomość, że w naturalny sposób rośnie potrzeba tego typu zabiegów - wyjaśnił.

Na konferencji śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr Bogdan Koczy przedstawił wyniki analizy dot. kolejek pacjentów oczekujących na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego w regionie. - W województwie śląskim na endoprotezę biodra czy kolana czeka największa ilość pacjentów z całej Polski, ponad 20 tys. - podał.

W ramach analizy do szpitala poproszono kilkudziesięciu pacjentów z listy oczekujących, by ocenić ich stan zdrowia. - 22 proc. chce być operowanych do roku, bo mają tak silne dolegliwości bólowe. Drugie 22 proc. stwierdziło, że może chwilę poczekać, ale liczą, że zostaną zoperowani w ciągu roku-dwóch. 44 proc. wezwanych zgłosiło, że jeszcze nie wymaga zabiegu operacyjnego i sądzą, że ich dolegliwości za kilka lat może się pogłębią; 12 proc. się nie zgłosiło - poinformował Koczy.

Dodał, że przedyskutowana została kwestia modyfikacji listy oczekujących. - W obecnych kolejkach większość zapisanych ma zmiany zwyrodnieniowe, które jeszcze nie kwalifikują się do zabiegu. Pacjenci mogą z nimi jeszcze normalnie funkcjonować i oczekują już na liście. Ta lista się wtedy wydłuża - stwierdził.

Jak wyjaśnił prof. Małdyk, chodzi o to, "żeby osoby, które naprawdę potrzebują tej operacji, otrzymały ją jak najszybciej". - Nie będzie to z krzywdą dla kogokolwiek oczekującego na operację - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.