Zespół słabości: uczymy się go dopiero diagnozować

ZDROWIE

Autor: Beata Marciniak/Rynek Seniora   27 stycznia 2015 16:27


Zespół słabości: uczymy się go dopiero diagnozować

Zespół słabości wieku podeszłego to stan narastającego osłabienia i utraty sprawności fizycznej. - Uczymy się go dopiero diagnozować. Wykonujemy  dostosowane do kategorii podejrzewanej niesprawności testy wydolności  ruchowej - mówi portalowi rynekseniora.pl  Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

Zespół  słabości  to przypadłość seniorów po 80-tce - można go rozpoznać m.in. po tym, że osoba starsza zaczyna wolniej chodzić, chudnie, traci siły i rezerwy wydolności. To konsekwencja patologicznie przyspieszonych procesów starzenia. Charakteryzuje się także zmniejszeniem rezerw i odporności na czynniki stresogenne.

Lekarze starają się spowolnić ten proces lub go wyhamować. Liderem w diagnostyce przyczyn niesprawności  jest Centrum Badawczo-Rozwojowe w katowickim Szpitalu Geriatrycznym. 

W Centrum mierzy się chorym posiadane "rezerwy" organizmu, czyli parametry sprawności i wydolności mięśniowej - ocena odpowiada na pytanie, z czego wynikają obserwowane objawy: utraty szybkości przemieszczania, spadku mocy i siły mięśni, ograniczenia w   realizowaniu  codziennej  aktywności  i zdolności do podejmowania wysiłku.

- Staramy się rozróżnić pacjentów z zespołem słabości od tych z wczesnymi fazami parkinsonizmu, bo objawy są podobne,  ale terapia zupełnie inna.  Zaczynamy m.in. od przeglądu leków, które zażywają - mówi dalej dyr. Derejczyk.

- Ustalamy podczas testów, dlaczego dana osoba wolniej chodzi, gdyż  powodów może być wiele. Pacjent z  początkami parkinsonizmu porusza się w sposób spowolniony, musi więc zażywać dopaminę. Dla części chorych spowolnienie jest spowodowane  bólową postacią  osteoporozy i brakiem witaminy D3, które  przekładają się na deficyty sprawności ruchu i mięśni - dodaje dyrektor..

Jak podkreśla, w geriatrii chodzi o to, by zwolnić przebieg chorób doprowadzających do katastrof, czyli  upadków, które wiążą się ze  złamaniami szyjki kości udowej.

Statystycznie co czwarta upadająca osoba po 85 r.ż. łamie kości, a to może mieć nieoczekiwane skutki zdrowotne, a także ekonomiczne.

W intensywnej rehabilitacji  osób dotkniętych zespołem  słabości ważne są ćwiczenia oporowe, dieta bogata w białka, ograniczanie stanów zapalnych, suplementacja witamin w przypadku niedoborów  i dobór odpowiednich  leków by nie nasilać już obecnych dysfunkcji ruchowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.