Źle leczymy ból w Polsce

ZDROWIE

Autor: PAP, Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   10 października 2014 09:45


Źle leczymy ból w Polsce

Wiedza wielu lekarzy o leczeniu bólu wciąż jest niedostateczna, nadal są też szpitale, które przyznają, że się tym w ogóle nie zajmują - powiedział w czwartek (9 października) prezes Koalicji na Rzecz Walki z Bólem "Wygrajmy z Bólem" Szymon Chrostowski.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie przedstawiono wyniki sondażu, przeprowadzonego wśród lekarzy onkologów pod koniec sierpnia 2014 r. podczas kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Wszyscy ankietowani w nim onkolodzy twierdzili, że stosują leczenie przeciwbólowe u swych pacjentów, ponieważ jest ono integralną częścią terapii przeciwnowotworowej.

Prawie 70 proc. lekarzy tej specjalności przyznało również, że podczas każdej wizyty pacjenta stosuje metody oceny bólu, najczęściej w tzw. skali VAS (wzrokowo-analogowej) lub NRS (numerycznej). Prawie wszyscy onkolodzy nie boją się stosować silnych opioidów, czyli tzw. narkotycznych środków przeciwbólowych, jeśli tylko jest to konieczne. Najczęściej są to takie środki, jak morfina, fentanyl oraz oksykodon.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, dr Jadwiga Pyszkowska nie jest jednak przekonana, czy faktycznie tak dużo onkologów stosuje u swych pacjentów leczenie przeciwbólowe. Jej zdaniem, wielu lekarzy wciąż obawia się stosowania opioidów z powodu działań niepożądanych, takich jak zaparcia, wymioty i nudności oraz zaburzenia układ oddechowego.

- Te obawy wynikają głównie z tego, że wiedza wielu lekarzy o leczeniu bólu wciąż jest niedostateczna - powiedziała dr Pyszkowska. Niektóre działania niepożądane, takie jak zaburzenia oddychania, spowodowane są nieprawidłowym leczeniem. Innym z kolei, jak zaparcia stolca, wymioty i nudności, można zapobiec lub przynajmniej złagodzić, jeśli w porę włączy się odpowiednie leczenia profilaktyczne.

Większość działań niepożądanych opioidowych leków przeciwbólowych ma nasilenie łagodne, przemijają one samoistnie w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia - podkreślają eksperci w przedstawionym na spotkaniu z dziennikarzami "Oświadczeniu na rzecz zmian w organizacji opieki nad pacjentami cierpiącymi z powodu bólu nowotworowego", przygotowanego pod kierunkiem konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny paliatywnej, dr Aleksandry Ciałkowskiej-Rysz.

Eksperci podkreślili, że zarówno lekarze, jak i pacjenci nie powinni się obawiać, że stosowanie narkotycznych środków przeciwbólowych może doprowadzić do uzależnienia. - Znacznie groźniejsze jest uzależnienie chorego od bólu - podkreślali.

Nieleczony pacjent się staje coraz bardziej wrażliwy na dolegliwości, czasami do tego stopnia, że jego leczenie jest już bardzo trudne. Do uzależnienia od narkotycznych środków przeciwbólowych może dojść wtedy, gdy ból jest źle leczony, szczególnie wtedy, gdy choremu podawane są zbyt duże dawki.

Objawem tego jest na przykład to, że chory traci kontakt z otoczeniem. Dlatego podawanie opioidów należy rozpocząć wcześnie, zanim jeszcze ból się rozwinie. Ich dawki należy zwiększać stopniowo, przestrzegając zasady, by była ona możliwie najmniejsza - jednak w danym okresie skuteczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.