Zmiany dla pacjentów w 2016 roku: największe dotyczą recept

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   11 stycznia 2016 17:16


Zmiany dla pacjentów w 2016 roku: największe dotyczą recept Od 1 stycznia recepty mogą nam wystawiać także pielęgniarki i położne. Fot. Fotolia

Lekarze i pielęgniarki od nowego roku mają nowe uprawnienia związane z wypisywaniem recept. Skorzystają m.in chorzy przewlekle i korzystający z codziennej opieki pielęgniarskiej w domu.

Dotąd mogliśmy otrzymać receptę na leki ze zniżką tylko od lekarza, który ma podpisaną specjalną umowę z NFZ albo wystawia ją w przychodni lub szpitalu, który posiada kontrakt z NFZ.

Teraz także lekarz, u którego leczymy się prywatnie, może nam wypisać refundowaną receptę na leki, wniosek na środki pomocnicze (cewniki, pieluchomajtki) i sprzęt ortopedyczny. Warunek jest tylko jeden: lekarz musi mieć dostęp do systemu informatycznego NFZ, by pobierać pulę przypisanych mu numerów identyfikujących jego recepty.

Od 1 stycznia recepty mogą nam wystawiać także pielęgniarki i położne. To teoria. W praktyce jak dotąd tylko 100 pielęgniarek spośród 200 tys. przeszło konieczne do tego szkolenie.

Pielęgniarka będzie nam mogła wystawić receptę po zbadaniu. Lista leków, które będzie mogła przepisać, jest jednak krótka. Nim pielęgniarka wystawi receptę, będzie mogła na własną rękę zlecić podstawowe badania.

Pielęgniarki po kursach będą miały także prawo wypełniać recepty i wnioski na środki pomocnicze.

Będą też mogły wyręczyć lekarzy w przepisywaniu zestawów do podawania kroplówek, cewników, worków na mocz i worków stomijnych, pieluchomajtek, poduszek przeciwodleżynowych, kul, balkoników, opatrunków oraz lasek. Skorzystają na tym także chorzy (i ich opiekunowie) korzystający z codziennej opieki pielęgniarskiej w domu. Nie będą już musieli po każdą receptę chodzić do przychodni.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.