Zmiany w ochronie zdrowia coraz bliżej. Zyskają opiekunowie niepełnosprawnych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 lipca 2016 13:20


Zmiany w ochronie zdrowia coraz bliżej. Zyskają opiekunowie niepełnosprawnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziś (26 lipca) po południu rozpoczęło się posiedzenie, na którym rząd ma m.in. wysłuchać informacji ministra zdrowia o pracach nad pakietem regulacji dotyczących reformy służby zdrowia.

Ministrowie mają wysłuchać informacji o stanie zaawansowania prac na pakietem regulacji dot. reformy służby zdrowia wraz z harmonogramem ich realizacji.

Założenia systemowej reformy służby zdrowia minister Konstanty Radziwiłł przedstawił premier Beacie Szydło już na początku lipca 2016 r. Po tym spotkaniu resort informował, że minister otrzymał zielone światło dla dalszych prac nad zmianami.

Ubezpieczenia zdrowotne dla wszystkich, likwidacja NFZ
Zgodnie z zapowiedziami Radziwiłła duża reforma organizacyjna służby zdrowia ma doprowadzić do przejścia z systemu ubezpieczenia zdrowotnego do systemu, który obejmie wszystkie osoby w Polsce potrzebujące opieki medycznej. Chodzi o wprowadzenie uprawnienia obywatelskiego, a nawet rezydenckiego, które zgodnie z konstytucją "obejmie wszystkich potrzebujących opieki zdrowotnej w RP".

Resort zapowiada także likwidację NFZ i przebudowę instytucji odpowiedzialnej za organizację płacenia za służbę zdrowia. Radziwiłł informował, że NFZ zostanie zastąpiony państwowym funduszem celowym, będącym "gwarantowaną zakładką w budżecie państwa". Środkami na ochronę zdrowia na poziomie centralnym administrować ma minister zdrowia, a na poziomie regionalnym - agendy przy wojewodach.

Opieka koordynowana i wzrost nakładów na zdrowie
Minister zdrowia podkreślał także konieczność wprowadzenia opieki koordynowanej i tym samym reformę sposobu płacenia za świadczenia zdrowotne (tak, by finansowane były nie pojedyncze świadczenia, ale właśnie opieka skoordynowana). Obecnie prowadzony jest już pilotaż takiej opieki nad ciężarną, w ramach którego kobieta nie szuka poszczególnych usług medycznych, tylko dostaje ofertę pełnej opieki.

Szef resortu zdrowia wskazywał także na konieczność stopniowego, gwarantowanego ustawą wzrostu publicznych nakładów na ochronę zdrowia. Resort chce, by na finansowanie służby zdrowia przeznaczano 6 proc. PKB.

Świadczeniach przedemerytalne także dla opiekunów
Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada, że w przypadku ubezpieczanego, decyzja zobowiązująca do zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych nie mogłaby być wydana później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który pobrano nienależne świadczenie.

Rada Ministrów rozpatrzyć ma również m.in. projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach emerytalnych.

Wprowadza on możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych (mimo nieodprowadzania składki na Fundusz Pracy) oraz świadczenia przedemerytalnego przez osoby, które były uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z tytułu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, a które utraciły te świadczenie na skutek śmierci osoby, nad którą sprawowały opiekę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR