Zmiany w pakiecie onkologicznym: łatwiej o opiekę hospicyjną

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   01 lutego 2016 14:19


Zmiany w pakiecie onkologicznym: łatwiej o opiekę hospicyjną Dzięki zmianom w przepisach kolejki do opieki paliatywnej mają stopniowo zniknąć. Fot. Andrzej Wawok, PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić zmiany w pakiecie onkologicznym. Zapowiada m.in. ustanowienie koordynatorów leczenia pacjenta objętego opieką hospicyjną.

Konstruując pakiet onkologiczny Ministerstwo Zdrowia świadomie nie włączyło do niego hospicjów. Obecnie zmienia zdanie i chce ustanowić koordynatora leczenia pacjenta objętego opieką hospicyjną. Będzie do niego należało nie tylko zapewnienie opieki hospicjum i leczenia bólu, ale także, o ile to potrzebne, radioterapii i chemioterapii paliatywnej - informuje Gazeta Wyborcza.

Dzięki temu kolejki do opieki paliatywnej mają stopniowo zniknąć. Dziś chorzy w rejonach, gdzie jest mało hospicjów, często umierają, nim zdąży ich ono objąć opieką. Nie będą jednak zniesione limity dla poradni leczenia bólu, ponieważ nie zajmują się one tylko chorymi z nowotworami.

Drugą poważną zmianą ma być zniesienie kontroli lekarzy rodzinnych: zgodnie z przepisami "pakietowymi" mieli być oni rozliczani z liczby wydanych kart. Na 15 pacjentów, którym je wydali, tj. podejrzewali u nich chorobę nowotworową, musiał być co najmniej jeden, u którego podejrzenie się potwierdziło. W innym przypadku NFZ mógłby zawiesić lekarzowi prawo do wydawania kart DiLO i wysłać na szkolenie z "czujności onkologicznej".

Po roku funkcjonowania tego przepisu okazało się jednak, że lekarze rodzinni wypisali je zaledwie 75 tys. pacjentów. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zwraca uwagę, że w ciągu całego 2015 r. ani jeden lekarz rodzinny nie "zakwalifikował się" do kontroli NFZ i na szkolenie z "czujności onkologicznej".

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.