Znajdą się pieniądze na centra zdrowia psychicznego?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 grudnia 2016 11:54


Znajdą się pieniądze na centra zdrowia psychicznego? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

MZ wraz z NFZ pracują nad umożliwieniem kontraktowania centrów zdrowia psychicznego - poinformował w środę (14 grudnia) wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Dodał, że projekt Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wiceminister Pinkas na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawił informację o realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) w 2015 r.

Wynika z niej, że w czasie realizacji programu, a więc w latach 2011-2015, o 18,48 proc. zwiększono finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (z ponad 2 mld zł do prawie 2,4 mld zł).

W minionym roku wzrosło także finansowanie świadczeń opieki psychiatrycznej udzielanych w zakresie leczenia środowiskowego (w porównaniu do 2011 r. o 126,6 proc.). Zwiększyła się również liczba osób objętych opieką środowiskową z 10,6 tys. w 2011 r. do 27,1 tys. w 2015 r.

Wiceminister wskazał, że także w ramach Narodowego Programu Zdrowia realizowane są zadania polegające na promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki zaburzeń psychicznych. Z kolei zadania polegające m.in. na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnej opieki zdrowotnej będą realizowane w ramach NPOZP.

Pinkas poinformował, że projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu na lata 2017-2022 w poniedziałek został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Projekt ten ma przyczynić się do upowszechnienia się środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej realizowanej w centrach zdrowia psychicznego (CZP).

- Obecnie Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzą prace umożliwiające kontraktowanie centrów zdrowia psychicznego - poinformował Pinkas.

Obecna na posiedzeniu komisji przedstawicielka Najwyższej Izby Kontroli poinformowała, że w tym roku izba przeprowadziła kontrolę realizacji zadań NPOZP. Powiedziała, że w większości zadania te nie były realizowane. Wskazała, że gminy nie zrealizowały żadnych zadań, a samorządy powiatowe i województw jedynie częściowo. Ministerstwo Edukacji Narodowej na 9 zadań, które miało realizować, zrealizowało jedynie 2 i to z czteroipółrocznym opóźnieniem.

Przedstawicielka NIK poinformowała również, że Ministerstwo Zdrowia z 32 zadań zrealizowało tylko trzy. Między innymi nie opracowało pilotażowego programu wdrożenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej i nie opracowało stosowanych standardów postępowania i procedur medycznych.

- W efekcie tego nie utworzono na terenie kraju żadnego centrum zdrowia psychicznego spełniającego kryteria określone w NPOZP z powodu właśnie zaniechań ministra polegających na nieustaleniu zasad tworzenia i finansowania modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej - powiedziała.

Wskazała także, że niektóre podmioty w swoich sprawozdaniach z realizacji zadań wykazywały środki przeznaczone na zadania, których nie było w NPOZP. Te dane były przekazywane do MZ, a resort ujmował je w swoich sprawozdaniach.

Posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS), podsumowując całość realizacji poprzedniego NPOZP w latach 2011-2015 oceniła, że właściwie mamy do czynienia z klęską realizacji tego programu. Wskazała, że zarówno finansowanie ochrony zdrowia, jak i sposób realizacji tego programu pokazały, że kierownictwo resortu zdrowia nie potrafiło stworzyć środowiskowego systemu ochrony zdrowia psychicznego.

Oceniła, że realizacja programu nie była uporządkowana, koordynowana i nie wskazano jasno, jaki był efekt wydatkowanych środków. Zdaniem posłanki sprawozdanie opracowane przez obecne kierownictwo resortu nie powinno być przyjęte. Argumentowała, że przedstawiona informacja nie zawiera odpowiedniej, krytycznej analizy, a jedynie "spis bez żadnego komentarza".

Posłanka Beata Małecka-Libera (wiceminister zdrowia w rządzie PO-PSL) przekonywała, że "rok 2015 był absolutnie przełomowy, jeśli chodzi o opiekę zdrowia psychicznego". Wskazała, że w uchwalonej wówczas ustawie o zdrowiu publicznym umocowano prawnie centra zdrowia psychicznego i wprowadzono możliwość ich finansowania.

Ostatecznie członkowie komisji zdrowia zadecydowali o przyjęciu informacji Ministra Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR