Związek z rybiej wątroby może pomóc w leczeniu parkinsona

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 stycznia 2017 09:36


Związek z rybiej wątroby może pomóc w leczeniu parkinsona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Skwalamina, związek występujący w wątrobie koleni, hamuje procesy leżące u podstaw rozwoju choroby Parkinsona - wykazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, które publikuje pismo "Proceedings of The National Academy of Sciences".

Skwalaminę odkryto na początku lat 90., od 1995 r. jest syntezowana laboratoryjnie, a naukowcy wciąż badają jej potencjalne właściwości przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Georgetown w USA i amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) we współpracy z kolegami z Holandii, Włoch i Hiszpanii testowali działanie skwalaminy na tkankach wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych oraz na nicieniach.

Okazało się, że skwalamina hamowała proces wczesnej agregacji alfa-synukleiny, toksycznego białka, przyczyniającego się do rozwoju choroby Parkinsona.

Skwalamina zapobiegała powstawaniu szkodliwych agregatów poprzez oddzielanie alfa-synukleiny od błon pęcherzyków synaptycznych, które odpowiadają za transport neuroprzekaźników. Związek ten rywalizował bowiem z alfa-synukleiną o miejsce przy pęcherzykach synaptycznych.

Dalsze badania wykazały, że skwalamina zmniejszała także toksyczność już powstałych agregatów oraz zapobiegała paraliżowi u nicieni z nadekspresją alfa-synukleiny w komórkach mięśniowych.

Jeśli kolejne badania przyniosą pozytywne rezultaty, naukowcy mają nadzieję na stworzenie na bazie skwalaminy leku pomagającego łagodzić choć część objawów choroby Parkinsona. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy lek ten uda się dostarczyć do obszarów mózgu objętych neurodegeneracją.

Sprawdzić to zamierza odkrywca skwalaminy dr Michael Zasloff z Georgetown University School of Medicine, który zaplanował już badania kliniczne z udziałem pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR