Żyjemy krócej niż Włosi czy Francuzi. Jakie są główne przyczyny?
Autor: PAP/Rynek Seniora   11 września 2015 16:31

Polacy żyją średnio o ponad 7 lat krócej niż Szwedzi i Włosi głównie z powodu większego narażenia na choroby sercowo-naczyniowe - powiedział w piątek (11 września) na konferencji prasowej w Warszawie prof. Tomasz Zdrojewski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie poinformował, że przeciętna długość życia mężczyzn w naszym kraju wydłużyła się od 1991 r. z 66 do 73,8 lat, czyli o prawie 8 lat. Kobiety żyją dłużej o 6 lat. O ile w 1991 r. przeciętna długość życia Polek wynosiła 75 lata, to w 2013 r. zwiększyła się do 83,1 lat.

Jak szybciej wydłużać życie
- Nadal jednak Polacy żyją o 4 lata krócej, a Polki o 3 lata krócej niż mężczyźni i kobiety w 15 najbogatszych krajach Unii Europejskiej - powiedział prof. Wojtyniak. Dodał, że dystans, jaki nas dzieli w tym zakresie nieco się tylko skrócił, ponieważ w innych krajach również stale wydłuża się przeciętna oczekiwana długość życia. Od 1991 r. w przypadku mężczyzn udało się nadrobić jeden rok życia, a u kobiet - półtora roku.

- Jeśli chcemy żyć niemal tak długo jak mieszkańcy najbogatszych krajów, to musimy szybciej wydłużać życie naszych rodaków - podkreślił specjalista. Jego zdaniem, byłoby to możliwy, gdybyśmy przede wszystkim nadal zmniejszali liczbę zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Prof. Wojtyniak wykazywał to na przykładzie Włoch i Szwecji, gdzie przeciętna długość życia wśród mężczyzn jest najwyższa w całej Unii i przewyższa tę w Polsce o 7,4 lata. - Z tych 7,4 lat Włosi i Szwedzi o 3 lata żyją dłużej aniżeli Polacy tylko dzięki mniejszej liczbie zgonów z powodu chorób układu krążenia, w tym głównie zawałów serca i udarów mózgu - podkreślił.

Dodał, że bardziej skuteczne wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych pozwoliłoby zmniejszyć różnicę w przeciętnej długości życia Polaków o jeden rok w porównaniu do Włochów i półtora roku wobec Szwedów.

Zawały, udary i nowotwory 
Wśród kobiet najdłużej żyją w Europie Francuzki, Hiszpanki i Włoszki. Ich przeciętna długość życia jest od 4 do 5 lat dłuższa w porównaniu do Polek. W przypadku kobiet ta różnica w długości życia w jeszcze większym stopniu zależy od zachorowalności na schorzenia sercowo naczyniowe.

Z danych przedstawionych przez prof. Wojtyniaka wynika, że dzięki mniejszej umieralności z powodu tych chorób, Francuzki żyją o 4,2 lata dłużej, Hiszpanki o 3,4 lata, Włoszki o 2,9 lat, a Szwedki o 2,4 lata. Lepsze wykrywanie i leczenie nowotworów pozwoliło zmniejszyć różnicę w przeciętnej długości życia Polek wobec nich o zaledwie pół roku do 10 miesięcy.

- Dalsze zmniejszanie zachorowalności i śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych ma zatem kluczowe znaczenie dla skrócenia dystansu w przeciętnej długości życia, jaki nas dzieli od najbogatszych krajów Europy - powiedział prof. Tomasz Zdrojewski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kluczowa profilaktyka
Prof. Janina Stępińska z Instytutu Kardiologii w Warszawie podkreśliła, że nie chodzi tylko o to, żeby skuteczniej leczyć zawały serca i udary mózgu, i przeznaczać na to większe środki. Powiedziała, że bardzo ważna jest również profilaktyka, zarówno pierwotna, jak i wtórna, chroniąca przed pierwszym, jak i kolejnym zawałem i udarem.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.