Żylaki to problem połowy emerytów. Eksperci podpowiadają, jak sobie z nimi radzić

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 lutego 2018 15:19


Żylaki to problem połowy emerytów. Eksperci podpowiadają, jak sobie z nimi radzić Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Siedzący, a zwłaszcza stojący tryb życia sprzyja rozwojowi żylaków. Ich leczenie nie jest tak łatwe, jak wynikałoby z pełnych optymizmu reklam. Dobra profilaktyka to ruch - podkreślali uczestnicy konferencji prasowej na temat niewydolności żylnej kończyn dolnych, zorganizowanej w czwartek (22 lutego) w Warszawie.

Uczucie ciężkich nóg, obrzęki, przewlekły ból, pajączki naczyniowe i żylaki - to typowe objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych. Należy ona do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Chorych przybywa z powodu starzenia się społeczeństw oraz zmian stylu życia. Na choroby żył cierpi 35 proc. ludności czynnej zawodowo, połowa emerytów, co druga kobieta. To poważny problem społeczny, mogący doprowadzić nawet do inwalidztwa. Nakłady na leczenie chorób żył sięgają od 1 do 3 proc. wszystkich wydatków zdrowotnych - przypomina w materiałach prasowych organizator konferencji, Federacja Suplementów.

Wysokie ciśnienie w naczyniach żylnych nóg prowadzi do ich przepełnienia.

- Ciśnienie mierzone na poziomie stawu skokowego w pozycji leżącej wynosi 12 do 18 milimetrów Hg, w siedzącej 56, podczas stania - do 85 do 100, a podczas chodzenia - 25 - mówił podczas czwartkowej konferencji specjalista chirurgii naczyniowej, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, dr Marcin Kucharzewski.

Dlatego spacery, pływanie czy biegi narciarskie są dobrą profilaktyką. Ważne są także pielęgnacja skóry, kontrola wagi, właściwe obuwie.

Kobiety zgłaszają się do leczenia 9 razy częściej; ze względu na odsłonięte nogi żylaki są dla nich poważniejszym problemem estetycznym, niż dla mężczyzn.

Żylaki to nie tylko problem estetyczny. W najcięższych przypadkach, gdy dochodzi do powstania owrzodzeń podudzi, utrudniającego normalne funkcjonowanie, leczenie może trwać nawet 4-5 lat i wymagać np. przeszczepu skóry.

- Tak poważne komplikacje mogą prowadzić do depresji - zauważył dr Kucharzewski.

Niewydolność żylna zwiększa również ryzyko groźnej dla życia zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej.

Jak zauważył, podstawowym badaniem wykonywanym przez lekarza jest ocenia ukrwienia (badanie tętna w pachwinie, pod kolanem, na grzbiecie stopy). Natomiast metoda referencyjna to ultrasonografia. W leczeniu stosuje się uzupełniające elementy - leki, terapię kompresyjną za pomocą odpowiednich rajstop czy podkolanówek uciskowych oraz zabiegi chirurgiczne. Są wśród nich skleroterapia, leczenie endowaskularne (przy użyciu lasera, fal radiowych, kleju, czy specjalnej pianki Jednak szczególnie ważna jest odpowiednia higiena życia.

Nie dają natomiast wyników reklamowane w gazetach i internecie "cudowne" metody uwalniające od żylaków "raz na zawsze" za pomocą tabletki, często ilustrowane zdjęciem nieistniejącego lekarza.

- W profilaktyce chorób żył - obok higienicznego trybu życia oraz rajstop i podkolanówek uciskowych -często stosowane są suplementy i żele zawierające substancje pochodzenia roślinnego, które uelastyczniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, na przykład diosmina, hesperydyna, aescyna, rutyna - wymieniał farmaceuta, dr Marek Malinowski.

Rozszerzone drobne podskórne naczynka krwionośne - tak zwane "pajączki naczyniowe" - są wczesnym objawem problemów żyłami. Można je usunąć zabiegiem kosmetycznym, ale dr Jacek Tulimowski, specjalista ginekologii i położnictwa, porównuje takie postępowanie do lakierowania zardzewiałego samochodu. Jak podkreślił, w niektórych przypadkach zakrzepica i niewydolność żylna mogą być objawem choroby nowotworowej, zwłaszcza raka jajnika. Żylakom sprzyja też ciąża. 

Przypomniał również, że rajstopy i podkolanówki uciskowe powinien dobierać lekarz - nie wystarczy poprosić w aptece o "coś na żylaki". Źle dobrane, mogą zaburzać krążenie. Liczy się zarówno gradacja nacisku (odpowiedni ucisk na odpowiednia część nóg), jak i dobranie do grubości uda czy łydki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR